Toki arsa başvuru şartları neler?

31 Ekim 2022 Yazarı Mehmet 108
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirilen 250 bin sosyal konut projesine talep 7.5 milyonu geçmiştir. Yoğun ilginin olduğu söz konusu toplu konut projesine başvurular sona ermiştir. 31 Ekim 2022 tarihinde konutlara başvurular son bulmuştur. Diğer taraftan ise Toki arsa satışları ise halen devam etmektedir. Başlatılan bu konut seferberliği kapsamında başvurular 2022 yılı Ekim ayında başlamıştır. Ayrıca vatandaşlar TOKİ tarafından satışa sunulacak olan arsalara da yoğun ilgi göstermiştir. Toki arsa başvuru şartları neler? Toki tarafından satışa sunulacak olan arsalara başvurular nasıl yapılacak? Ayrıca Toki arsa fiyatları ne kadar? Tüm bu soruların cevaplarına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Toki arsa başvuru şartları neler?

İl etapta arsalara başvuru yapmak için başvuru bedeli olarak 500 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye genelinde 1 milyon adet alt yapılı arsa satışa sunulacaktır. Söz konusu 1 milyon adet arsanın elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış şekilde teslim edilecektir. Ayrıca arsaların imar planları hazır ve inşaat yapmaya hazır olacak şekilde satışa sunulacaktır. Başvuru yapmayı düşünenler arsa başvurusu için 500 TL başvuru ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Toki tarafından satışa sunulan arsalar üzerinde inşaat yapmanın belli başlı şartları bulunmaktadır. Bu arsalar imarlı olup, imar planları olacaktır. Bu nedenle konut yapmak isteyen vatandaşlar bu imar planına uymak zorundadır. Böylece vatandaş konutunu belediyenin belirlediği imar şartlara göre yapacaktır. Ancak imar planı dışında mimari olarak herkes kendi istediği gibi konut yapabilecektir. Bu belirtilen hususlar 300 ve 500 metrekarelik arsalar için ve hisseli arsalar için geçerli olacaktır. 300 ve 500 metrekarelik arsalarda müstakil konutlar yapılacaktır. Müşterek hisseli arsalarda ise en fazla 5 katlı olacak şekilde diğer hissedarlar ile birleşerek konutlar yaptırabileceklerdir.

Toki 250 bin konut hangi illerde kaç konut yapılacak

Başvuru şartlarına gelince;

T.C. vatandaşı olması,
18 yaşını doldurmuş olmak,
İlgili Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek. Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.
Yoksul ve dar gelirli olmak.
Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.
775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmaktır.
Ayrıca aylık gelir durumu 16.000 TL’nin altında olmalıdır. İstanbul için ise 18.000 TL olarak belirlenmiştir.

Toki arsa başvurusu nasıl yapılır?

Arsalar için başvurular 10 Ekim 2022 tarihinde başlamıştır. Başvurular için son gün ise 15 Kasım 2022 tarihidir. Tüm arsa başvuruları Ziraat Bankası Şubelerinden yapılacaktır. Başvuru için istenen belgeler henüz açıklanmamıştır. Bu belgelerin neler olduğu daha sonra açıklanacaktır.

Toki arsa fiyatları ne kadar?

Başlatılan konut seferberliği kapsamında 2023 yılı ile 2028 yılları arasından toplam 500 bin konut satışa sunulacaktır. İlk etapta ise 250 bin konut satışa sunulacaktır. Proje kapsamında ilk önde 100 bin arsa olarak açılanan arsalar sayısında değişiklik yapılmıştır. Son olarak toplam 1 milyon adet arsa satışı yapılması kararlaştırılmıştır. Arsa fiyatlarına bakıldığında ise iki farklı şekilde arsa satışa sunulmaktadır.

Birinci tip arsalar 350 ile 500 metrekarelik değişen büyüklüklerdedir. Bu arsaların fiyatları ise 192 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Taksitler ise 1.604 TL’den başlamaktadır.

Müşterek arsa olarak adlandırılan ikinci tip arsaların fiyatları ise 112 bin 500 TL’den başlamaktadır. Taksitler ise 937 TL’den başlamaktadır. Bu projede ise İlk evim ilk işyerim projesi adı verilmiştir.

Toki arsa projesi ile ilgili her türlü soru ve görüşleriniz için 444 86 54 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Diğer Toki haberleri haberleri için tıklayınız…